Aby sporządzić świadectwo energetyczne budynku, niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. Oto najważniejsze elementy, które należy zebrać:
Dla wielu właścicieli, szczególnie starszych budynków, zgromadzenie takiej dokumentacji może stanowić wyzwanie. W przypadku starszych domów, dokumentacja często nie jest kompletna, a czasem nawet w ogóle nie istnieje. Właściciele mieszkań mają zwykle łatwiejszy dostęp do potrzebnych dokumentów, jednak często muszą skontaktować się z zarządcą budynku, czyli spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową, aby uzyskać niezbędne informacje.
Jeżeli brakuje niektórych wymaganych dokumentów, może być konieczne przeprowadzenie inwentaryzacji budowlanej. Jest to dodatkowa usługa, której koszty będą musieli pokryć właściciele nieruchomości.
Urzędowy wzór świadectwa charakterystyki energetycznej budynku wymaga od audytora wprowadzenia podstawowych danych nieruchomości: dokładnego adresu budynku, roku oddania nieruchomości do użytkowania, powierzchni użytkowej. Audytor będzie prosił o podanie rodzaju budynku oraz jego przeznaczenia. Zgodnie z ustawą o RODO nie są wymagane dane ani jego właściciela, ani zlecającego wykonanie świadectwa. Na naszej platformie certyfikato.com, Twoje dane posłużą jedynie do złożenia zamówienia.
Aby rzetelnie wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej audytor będzie potrzebował planów budynku. W przypadku nowych budynków mogą to być rysunki architektoniczne, a w przypadku starszych budynków dokumentacja archiwalna. Przydatne będą rzuty wszystkich kondygnacji, charakterystyczne przekroje. W przypadku braku dokumentacji technicznej może się okazać niezbędne wykonanie inwentaryzacji budynku. Możliwe jest też zlecenie wykonanie świadectwa bez posiadania dokumentacji. Wystarczy wypełnić formularz do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej.
Audytor będzie w pierwszej kolejności chciał sprawdzić czy budynek jest odpowiednio izolowany termicznie, czy są stosowane izolacje termiczne w ścianach, dachu, oknach i drzwiach, które pomagają zmniejszyć utratę energii. Aby poznać izolacyjność ścian, potrzebne są dane na temat grubości i materiału wykonania ścian. Upewnij się że posiadasz te dane zanim skontaktujesz się z nami.
W celu wykonania certyfikatu energetycznego audytor będzie chciał dowiedzieć się, jakie systemy ogrzewania i chłodzenia są zainstalowane w budynku. Najważniejszą informacją jest źródło ogrzewania oraz sposób ogrzewania ciepłej wody użytkowej, jaka w budynku jest zastosowana wentylacja oraz to czy zainstalowano klimatyzację. Dane te określają roczne zapotrzebowanie na energię służącą do ogrzewania, chłodzenia oraz strat wynikających z wentylacji.
Tak, rodzaj oświetlenia wpływa na zużycie energii oraz końcowy wynik jego zużycia. Audytor energetyczny będzie potrzebował informacji na temat rodzaju oświetlenia używanego w budynku, tego czy zastosowano oświetlenie typu tradycyjnego czy nowoczesnego LED. Dane te posłużą do określenia zużycia energii przez nieruchomość.
Świadectwo charakterystyki energetycznej wykonywane jest w celu oceny stanu energetycznego budynku oraz identyfikacji potencjalnych obszarów poprawy efektywności energetycznej nieruchomości. Precyzyjne określenie wszystkich niezbędnych parametrów pozwoli na porównanie Twojej nieruchomości z innymi oraz umożliwi sprawdzenie czy zastosowane systemy przynoszą oczekiwane oszczędności energetyczne, a w konsekwencji ekonomiczne. Jeśli posiadasz niezbędne dane, możesz otrzymać świadectwo charakterystyki energetycznej bez zbędnego oczekiwania zamawiając je przez szczegółowy formularz.
Świadectwo energetyczne mieszkania
zł brutto / mieszkanie
Gwarancja niezmiennej ceny
Świadectwo energetyczne domu
zł brutto / dom
Taniej 40 zł z kodem DOMLOKAL40
Wpisz słowa kluczowe, aby znaleźć interesujące Cię artykuły: