Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który zawiera informacje o stopniu energooszczędności budynku lub części budynku. Jest on niezbędny przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. W artykule wyjaśniamy, jakie obowiązki w związku z przekazaniem świadectwa energetycznego ma deweloper.
Czy deweloper musi przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej?
Tak, deweloper musi przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej (tak zwane "świadectwo energetyczne") dla każdego nowo budowanego budynku lub każdego nowo wybudowanego mieszkania. Obowiązek ten wynika z ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz.U. z 2021 r. poz. 2236).
W jakim celu wykonuje się świadectwo energetyczne?
Świadectwo charakterystyki energetycznej ma na celu dostarczenie informacji o efektywności energetycznej budynku. Dzięki temu inwestorzy, nabywcy, najemcy i użytkownicy mogą ocenić, jak dużo energii zużywa dany budynek oraz jakie są koszty eksploatacji związane z energią. Dokument ten zawiera informacje o zużyciu energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji, ciepłej wody użytkowej, oświetlenia oraz innych urządzeń i systemów zużywających energię. Czym jest oraz kiedy dokładnie jest potrzebne pisaliśmy w poprzednich artykułach, które możesz przeczytać tutaj.
Kto jest odpowiedzialny za uzyskanie dokumentu?
Uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej dla nowo budowanego budynku lub mieszkania spoczywa na Inwestorze. Trzeba pamiętać, że Inwestorem może być:
- Deweloper – w przypadku budowy wielorodzinnego budynku mieszkalnego, komercyjnego lub budynku użyteczności publicznej.
- Jednostka samorządu terytorialnego – w przypadku budowy budynków użyteczności publicznej, których inwestorem jest gmina.
- Osoba fizyczna – w przypadku budowy domu jednorodzinnego.
W którym momencie sporządza się świadectwo charakterystyki energetycznej?
Jest to istotny dokument, który powinien być dostępny dla potencjalnych nabywców lub najemców. Obowiązek uzyskania świadectwa energetycznego spoczywa na inwestorze przed oddaniem budynku do użytkowania. Oznacza to, że świadectwo musi być sporządzone przed zakończeniem budowy i oddaniem obiektu do użytkowania. Wynika to z faktu, iż istotny dokument w tym informacja o zapotrzebowaniu na energię końcową, powinna być dostępna dla potencjalnych nabywców lub najemców.
Kiedy deweloper powinien przekazać świadectwo energetyczne?
Przy sprzedaży budynku lub lokalu mieszkalnego deweloper musi przekazać nabywcy świadectwo charakterystyki energetycznej w dniu zawarcia umowy notarialnej. Innymi słowy, prawny obowiązek przekazania nabywcy świadectwa energetycznego następuje podczas zawarcia umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Dotyczy to zarówno umów deweloperskich, jak i umów przenoszących własność nieruchomości. Obowiązek ten wynika z ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.W przypadku najmu budynku lub lokalu mieszkalnego wynajmujący, niezależnie czy jest deweloperem czy nie, musi przekazać najemcy świadectwo charakterystyki energetycznej w dniu zawarcia umowy najmu. Brak przekazania tego dokumentu w odpowiednim momencie, może prowadzić do problemów prawnych i być traktowane jako wada nieruchomości. Nabywca naszym zdaniem, masz też prawo odstąpić o umowy - dotyczy to oczywiście niektórych przypadków i udokumentowania, iż inwestor takiego dokumentu kupującemu w wymaganym ustawowo czasie nie przekazał.
Podsumowanie
Deweloper musi przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej dla nowo budowanych budynków lub nowo wybudowanych mieszkań zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce. Jest to ważny dokument, który informuje o zużyciu energii przez budynek oraz ma na celu promowanie efektywności energetycznej.
Na stronie Certyfikato.com znajdziesz szybki i prosty sposób na uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej.
➡ Świadectwo energetyczne od 129 zł – z dostawą online
➡ Dla potrzeb programu „Czyste Powietrze” – w 100% zgodne z wymaganiami